Feed subscription » blog | » comments | » google+ | » mobi | » twitter

Google spúšťa konkurenciu Wikipedie!

Google spúšťa konkurenciu Wikipedie!Dnes som dostal pozvánku do nového projektu od spoločnosti Google s kódovým názvom “knol” a skoro mi to vyrazilo dych. Google sa rozhodol spusiť vážnu konkurenciu voči Wikipedii no s trošku rozdielným princípom. Čim chce konkurovať Google tomuto tak populárnemu portálu, čo chce priniesť a prečo sa rozhodol podstúpiť túto kamenistú štreku?

Už dávnejšie som započul, že Google sa chystá urobiť komunitný portál pre zber informácií, no považoval som to len za bublinu. Prečo by sa niekto rozhodol spustiť konkurenciu tak populárnemu portálu ktorý je kompletne zdarma a bez reklamy? Google na to podáva vlastné vysvetlenie. Poďľa nich je momentálny stav dosť chaotický, nie sú jasne udaný autori záznamu, len malá hŕstka má práva pre spravovanie portálu a tá ich patrične zneužíva. Google sa háji tým, že množstvo znalosti je bezmenných a ich autori si zaslúžia byť menovaní rovnako ako autori kníh či autori vedeckých prací. Vrelo súhlasim, autori si zaslúžia získať “meno” keď to už robia zdarma. Google si myslí, že v prípade že jasne určí autorov textu donúti tak veľké množstvo ľudí písať kvôli prestíži, pretože poďľa ich vyjadrenia “milióny ľudí majú užítočné informácie a chcú sa o ne podeliť a milióny ďalších hľadajú užitočné informácie, ktoré by im mohli pomôcť”.

Google začal tento týždeň pozývať ľudí na prvé testovanie “knolu” a očakáva veľkú pomoc pri testovaní a ladení nového projektu. Oproti Wikipedii prichádza Google s jednou veľmi zásadnou zmenou a to že poskytne zájemcom zisk z reklamy, ktorá sa môže v prípade zájmu zobrazovať vo forme kontextovej reklamy (AdSense). Tento ťah je určite veľmi zaujímavý a presvedčí aj najväčších skeptikov prispieť svojou troškou.

Google sľubuje že obsah projektu bude voľne dostupný tak ako u Wikipedie a nebude si nárokovať žiadne práva na informácie uložené v projekte. Taktiež sľubuje veľké množstvo nových komunitných nástrojov ktoré by mali priniesť ľahšiu a pohodlnejšiu prácu s informáciami. Ja verím že ako všetko Google tento projekt dotiahne do úspešného konca i keď ma celkom zarazilo že sa nerozhodol ísť formou spolupráce s “Jimbom” Walesom ktorý je vlastníkom Wikipedie.

Pozrite si prvý screenshot nového projektu, určite vás budem informovať o novinkách ohľadom tohoto projektu a nových komunitných nástrojoch ktoré Google sľubuje priniesť. Oficiálna správa od Googlu.

knol-page-preview

Zaujal vás článok? Sledujte ma na Twitteri.


6 Responses to “Google spúšťa konkurenciu Wikipedie!”


 1. 1 Pad posledneho tabu Dec 14th, 2007 at 08:19

  Wikipedia bola slobodny nekomerčny projekt,škoda že sa do toho pušta google so svojim adsense,keby to aspon robili tak ako doteraz bez komercie,ale brany draveho biznisu asi nezastavi nik a nič,velky žraloci zhltnu všetko uspešne a znasilnia to velkym biznisom,iba tvorcovia webov tych nekomerčnych naplnaju obsah webu a aj pri dobrej navštevnosti nezarobia ani na naklady,aby sme sa nedočkali raz toho že google cez redakčne systemy a svojich programatorov nezaplavi web aj vlastnymy sekciamy stranok

 2. 2 oooo Dec 14th, 2007 at 08:49

  hej no suhlasim trosku. uz pat hodin sa pohybujem po knoli a musim povedat ze je spraveny excelentne. adsense pouzit nemusis, je to len na tvorcovi tej casti stranky ci vyrazu. je mi jasne ze nik neodola ale s tym nic nespravime. kazdopadne o jimbovi tiez nevies vela veci a to napriklad to ze bol majitelom obrovskeho porno networku a toto je taka jeho mala sukromna odplata svetu. ja ho za to velmi uznavam, to ano, kazdopadne ma mrzi ze sa spolu nedohodli a bude sa teraz internet trhat na frakcie, ale na druhej strane bude zaujimave ci vyhra chamtivost (google s adsense) alebo vyssie poslanie predavania informacii (wikipedia)

 3. 3 Viliam Búr Dec 17th, 2007 at 12:27

  Nie je mi jasné, čo sa stane v prípade, že jeden človek napíše na danú tému článok, a iní si budú myslieť, že článok je neúplný alebo zavádzajúci. Čo potom: Kto prv príde, ten prv melie? Budú môcť existovať rôzne články s rovnakým nadpisom od rôznych autorov? Budú môcť ostatní editovať pôvodný článok — čo sa potom stane s informáciou o autorovi článku? Toto sú dôležité veci, o tomto je celá Wikipédia.

 4. 4 oooo Dec 17th, 2007 at 12:45

  viliam: no ono je to uplne inal. na wikipedii nie si v podstate absolutne schopny zistit komu patri aka cast textu, je to splet nazorov ktoru vytvoril mozno alebo stovky ludi. takto nie je mozne ani posudit povodcu (odbornost), pretoze je rozdiel ak je to nazor jednej alebo stoviek osob, a taktier nie si schopny dalej pracovat s udajom o autorovi. naopak google knol ponuka moznost zistit ktore slovo napisala ktora konkretna osoba. cize v pripade ak k jednej problematike sa vyjadri 150 ludi si presne schopny analyzovat co kto pridal ci upravil. mne skor nie ja jasne ako sa bude rozdelovat zarobok z adsense, momentalne je to hodne zmetene. poziadal som pred tromi dnami o zaradenie do privatnej diskusnej skupiny (netusim preco to nie spojene s pozvankou do knolu) snad sa dozviem viacej. momentalne informacie su pre mna dost zmatocne, pohybujem sa len v public diskusii kde prispieva par desiatok ludi a kazdy ma niekolko otazok na co tvorcovia absolutne nestihaju odpoved a hromadi sa to. som velmi zvedavy kam to dospeje, google sa momentalne snazi prist na to ako odstrihnut wikipedii prispievatelov co je vlastne jej jediny prijem. ak sa im to podari, wikipedia postupne zahynie v prachu casu. uvidime

 1. 1 Google Knol, zisky vs. vyššie poslanie Pingback on Dec 17th, 2007 at 15:29
 2. 2 Google reader, ďalší prešľap a la Google Pingback on Jan 2nd, 2008 at 09:28

Zanechajte odkaz

 • na ďalšie komentáre odkazujte za použitia čísla komentáru v hranatej zátvorke, napríklad [3]
 • vaša IP adresa je logovaná a zneužívaná na výskumné účely
 • môžete mi tykať
 • komentáre sú moderované, kritiku prijímam, snažte sa prosím strániť invektív