Feed subscription » blog | » comments | » google+ | » mobi | » twitter

Google Knol, zisky vs. vyššie poslanie

Google Knol, zisky vs. vyššie poslanieO tom že Google spúšťa konkurenciu Wikipedie som vás už informoval. Táto informácia vyvolala veľmi zaujímavú vlnu diskusie pričom sa každý deň vedú dlhosiahle polemiky o tom čo chce Google týmto krokom dosiahnuť a či sa mu to podarí. Myslím že celá problematika má hlbšié korene a nie je veľmi jednoduché prísť na to kam sa snaží Google dospieť.

Okolo tejto spoločnosti sa vedú diskusie už od jej vzniku a zintenzívnili sa práve v období keď sa začal jej masívny komerčný a technologický rozmach (niekedy v roku 2004). Štandardne sa vytvorili dva základné tábory. Prvý tvrdí, že Google sa snaží ovládnuť internet a všetko čo robí, robí primárne pre peniaze, na komunitu kašle a zaujíma ho len zisk pre svojich akcionárov. Druhý tábor zastáva názor, že Google sa snaží o veľkú podporu komunity, robí všetko pre zdokonalenie a socializácie internetu, a snaží sa o spojenie ľudí z celého sveta do jednej veľkej komunity, a popri tom sekundárne vytvára zisk.

Kam by som zaradil seba? Asi do oboch. Stojím na rozmedzí a neviem sa rozhodnuť. Google pre mňa vždy predstavoval novú vlnu myslienia (ktorú si osvojili zo spoločnosti SUN) ktorá umožnila tak obrovský rozmach nových služieb na internete. Napríklad ako prví sa práve Google Dev Team rozhodol nasadiť AJAX do svojích stránok, ostatní ho až následovali. V Googli mám pár kamarátov ktorí ma zásobujú novinkami a informáciami, ktoré však prispievajú k oddialeniu rozhodnutia na ktorú stranu sa pridať. Každá informácia podporuje jednu či druhú teóriu a tak sa len utvrdzujem v tom, že netuším čo je primárnym cieľom tejto spoločnosti. Rovnako je to aj v správaní Googlu, skupuje malé spoločnosti za fantastické sumy, pokláda káble cez oceány aby priniesol bezplatný internet všetkým, ktorí si ho nemôžu dovoliť, vytvára sociálnu sieť bez spamu, reklamy (okrem AdSense, ktorá mi nepríde až tak otravná ako napr doubleclick) atď. Tým pádom je analýza správania úplne bezpredmetná, signály ktoré Google vysiela sú úplne rozdielné prípad k prípadu.

Prekročili hranice?
Pred malou chvíľou sa Viliam Búr v komentári k staršiemu článku sa zamýšľal nad funkčnosťou nového portálu ktorý Google ohlásil ako novodobú konkurenciu pre populárnu Wikipediu. Sám neviem, čo sledoval Google týmto krokom, či sa snaží o vytvorenie lepšieho, funkčnejšieho portálu ako je Jimbov a tak priniesť jeho používateľom viac nástrojov, lepšie spracovanie, kvalitnejšie vyhľadávanie a väčšiu podporu v komunite plus samozrejme nezanedbateľnú výhodu delenia ziskov z reklamy, alebo ide len o absolútne komerčný krok, kde si Google uvedomil že práve takýto typ portálu ma obrovský finančný potenciál (dokazuje to aj ponuka jednej reklamnej spoločnosti ktorá Jimbovi ponúkla $10 miliónov ročne za banner v pravej časti o rozmeroch 125×125, ktorý však razantne odmietol). Google si určite uvedomuje, že vlastniť najväčšiu studnicu znalostí by mu prinieslo stovky tisíc nových užívateľov ktorí sú ochotní bezplatne pracovať na obsahu a ešte aj dokonca financovať prevádzku portálu.

Zisky vs. vyššie poslanie
Google vie, že konkurovať Wikipedii nebude vôbec jednoduché, i keď mu to v poslednom čase veľmi uľahčuje situácia okolo Jimbovho portálu (viac na WikiTruth). Prvé čo musí Knol prekonať je veľký odpor komunity, aj keď svojích priaznicov si nájde rýchlo a to určite hlavne kvôli finančnej motivácii ktorú ponúka ako kompenzáciu za čas strávený publikovaním na portály (ako som uz písal aj Viliamovi, netuším akým spôsobom sa bude deliť zisk z rekalmy v prípade viacerých autorov). Keď si vezmete že zarábate dlhé mesiace či roky z reklamy ktorá je na cudzom portále (znamená že neplatíte jeho prevádzku) vďaka tomu že ste prispeli svojou troškou, to určite priláka tisíce ľudí. Ďalší motivačný nástroj by mohla byť propagácia autora, keďže Knol presne zaznamenáva každú zmenu obsahu (rovnako ako Wikipedia) avšak každú zmenu priraďuje konkretnému autorovi. Takto sa zo dňa na deň môžu zrodiť odborníci nevýdaných rozmerov, ktorí sa dovtedy “schovávali” pred “zrakom” sveta. Dobrý príklad môže byť neúspešný vedec ktorého odborná komunita zavrhla pre jeho extrémistické myslenie, zlé teórie alebo jednoducho z inej príčiny, kdežto laická verejnosť jeho výskum môže považovať za prevratný (určite sa radosťou prispejú aj médiá) a tak sa z neho stane odborník n.1 a ponuky (napríklad pracovné) sa len pohrnú.

Mne sa tu naskýta otázka. V prípade že Google bude užívateľov motivovať peniazmi, zachová sa odbornosť obsahu?
Ľudský druh je neskutočne chamtiví (preto sme dnes tam kde sme) a tak sa obávam že každý si bude chcieť ukrojiť z koláča. Neviem akým spôsobom bude Google riešiť práve tento problém, je to však určite n.1. Ak Knol nebude na najvyššej možnej úrovni odobornosti, určite neodláka odbornú komunitu Wikipedii, ktorú tak nutne potrebuje.

To je v podstate ďalšia vec na ktorú sa musí Google sústrediť a to je prilákanie odbornej komunity z Wikipedie (budem sa opakovať ale po posledných udalostiach vo Wikipedii to možno až taký problém nebude, viac na WikiTruth). Neviem či práve týchto ľudí dokáže Google presvedčit že mu nejde len o komerčné zneužitie ich znalostí.

Mediálna taktika ala Google
Google bol vždy majster v tom ako podať informácie verejnosti a ako ju presvedčiť že všetko čo robí, robí len pre jej dobro. Tak to bolo aj v prípade keď oznámil že uchováva všetky informácie o vyhľadávaní ktoré priraďuje konkrétnym osobám a na tomto základe vyhodnocuje záujmy a učí sa poznať osobu čo najlepšie. Vtedy Googlaci vydali informáciu, že je to len pre dobro užívateľov ktorím chcú v budúcnosti ponúknuť lepšie a kvalitnejšie výsledky vo vyhľadávaní na základe ich zvyklostí, dokonca im bude možno schopný vyberať pracovné ponuky, či plánovať deň. Väčšina to prijala pozitívne a viac sa kauza nerozmazávala.
Google postupuje rovnako aj teraz, sľubuje napríklad že Knol nebude! nijakým spôsobom zvýhodňovaný vo vyhľadávani, tzn. že Google mu nebude umelo navyšovať PR. Keďže jedine Googlaci vedia ako PR v skutočnosti funguje, obávam sa že táto informácia je taký poloblud. Určite nastavenie Knolu bude dokonale korenšpodovať s PR tak, že Knol bude viesť rebríček zdrojov odpovedajúcich na vyhľadavané slovo či frázu. Ešte ďaľšia vec je v tomto prípade zaražajúca. Google primárne reklamu zobrazovať na Knoli nebude, to je úplne v rukách autora či sa rozhodne reklamu zobraziť alebo nie. Avšak v prípade že sa autor rozhodne že má záujem reklamu zobrazovať, Google mu neumožní vybrať iný reklamný systém ako vlastný, Google AdSense.

Dôvody spustenia Knolu
Mńa celkom zaujal článok Nicka Carra v ktorom sa zameral na porovnanie výsledkom Google PR na určité výrazy vyhľadávané za pomoci Googlu na Wikipedii. Predpokladám že si Googlaci brúsia zúbky na ten obrovský traffic prúdiaci od nich práve na Wikipediu. Možno ďalším dôvodom môže byť aj informácia ktorú Jimbo vypustil že pracuje na vlastom search engine (vyhľadávacom nástroje) čo Googlu určite nepridalo na pokojnosti. Je možné že takto sa Google snaží zabiť dve muchy jednou ranou. Ostáva ešte jeden dôvod, ktorý som už niekoľkokrát spomenul vyššie a to finančný záujem. V prípade úspešnosti Knolu by si Google určite polepšil so svojou reklamnou službou AdWords, ktorá momentálne tvorí majoritný zdroj príjmov.

Nech už bude výsledok akýkoľvek, čaká nás niekoľko mesiacov tvrdého súperenia dvoch gigantov. Som zvedavý či to vyhrá spoločnosť s “bezzodným mešcom”, alebo naopak Jimbo a jeho myšlienka bezplatného zdielania znalostí spolu s podporou jeho masívnej komunity.

Zaujal vás článok? Sledujte ma na Twitteri.


2 Responses to “Google Knol, zisky vs. vyššie poslanie”


 1. 1 Viliam Búr Oct 14th, 2008 at 11:39

  Zdá sa mi, že vnímať Knol iba ako konkurenta Wikipédie nie je celkom presné. Ak by cieľom Knolu bolo iba preberať redaktorov z Wikipédie, alebo umožniť nepochopeným géniom prezentovať svoje názory inde, takých projektov už je na webe kopec – všelijaké “alternatívne” pseudowikipédie, ktorým sa nepáči “cenzúra” (čítaj: peer review) na Wikipédii, a poskytujú priestor na uverejnenie “nepopulárnych právd” (čítaj: neonacistickej a neokonzervatívnej propagandy). Nebudem menovať, lebo im nechcem zvyšovať čítanosť. Takéto projekty to ale ďaleko nedotiahnu, pritiahnu malý krúžok extrémistov, a následne odpudia každého normálneho čitateľa.

  Myslím si, že skutočným cieľom Knolu nie je vytvoriť alternatívnu Wikipédiu, ale naopak poskytnúť univerzálny publikačný priestor v štýle niekdajších Geocities. Knol začne v prvom rade nahrádzať rôzne osobné stránky, klubové databázy, atď; a popri tom sa zvezú aj rôzni grafomani a nepochopení géniovia. Knol nepotrebuje preberať redaktorov Wikipédii. Podobnosť s Wikipédiou je najmä v tom, že si netreba registrovať vlastnú doménu, učiť sa HTML, a celkovo nič, len si zaregistrovať u Googlu konto (ktoré už mnoho ľudí má) a už len písať; a sú tam nástroje, ktoré umožnia skupine ľudí spolupracovať na jednom texte. To ale dnes robia mnohé redakčné systémy.

  Myslím si teda, že kto má chuť prispievať do spoločnej slobodnej encyklopédie, ten pôjde na Wikipédiu. Ale kto má chuť písať si vlastné alebo klubové články, ten pôjde na Knol, namiesto toho, aby si registroval doménu a inštaloval tam MediaWiki.

 2. 2 oooo Oct 14th, 2008 at 13:56

  Viliam: ja som toto uz pisal pre trend, tento clanok vznikol davno predtym, ako bol vobec google knol uvolneny http://www.etrend.sk/technologie/telekom-a-internet/google-spustil-encyklopediu-knol/140102.html tu je potom moj clanok o knol

Zanechajte odkaz

 • na ďalšie komentáre odkazujte za použitia čísla komentáru v hranatej zátvorke, napríklad [3]
 • vaša IP adresa je logovaná a zneužívaná na výskumné účely
 • môžete mi tykať
 • komentáre sú moderované, kritiku prijímam, snažte sa prosím strániť invektív