Feed subscription » blog | » comments | » google+ | » mobi | » twitter

Ukrajinský hacker zarába milióny na burze

Ukrajinský hacker zarába milióny na burzeUkrajinec Oleksandr Dorozhko sa pred nedávnom nabúral do počítačovej siete spoločnosti IMS HEALTH. Cieľom jeho útoku boli informácie o finančnej situácii spoločnosti. Na základe týchto informácií investoval na burze $42,000. Niekoľko hodín na to IMS HEALTH uverejnilo informácie o svojom finančnom stave.

Cena akcií spoločnosti klesla z $30 na $21.20, čo Dorozhkovi vynieslo dokopy $286,457 (cca 6.3 milióna Skk).

Brooker, Interactive Brokers, sa rozhodol peniaze zmraziť a vydal podnet na prešetrenie Dorozhku. Federálny sudca však rozhodol v prospech Dorozhka, ktorý vraj neporušil žiadny zákon burzy a preto by mu peniaze mali byť vyplatené.

Zákon burzy by porušil, len keby informácie získal legálnou cestou (napríklad od zamestnanca firmy). On ich ale získal ilegálne, čiže neporušil žiadny zákon burzy. Jediné, čim sa previnil bolo, že sa nelegálne dostal do počítačov IMS HEALTH. Za toto porušenie zákona ho ale nikto stíhať nebude. Spoločnosť IMS Health a aj brooker sa zdali možnosti obžalovať Dorozhku. Podľa ich neoficiálneho vyhlásenia by bolo finančne nevýhodné pustiť sa do žaloby proti Dorozhkovi a taktiež neveria, žeby im Ukrajina pomohla v jeho stíhaní.

Viac sa môžte dočítať na stránkach magazínu Wired.

Zaujal vás článok? Sledujte ma na Twitteri.


7 Responses to “Ukrajinský hacker zarába milióny na burze”


 1. 1 Marek Feb 16th, 2008 at 15:49

  Zaujimalo by ma ako moze niekto zarobit na informacii ze cena nejakych akcii klesne o tretinu skoro sedemnasobok investovanej sumy. Do coho vlastne investoval? Nechapem…

 2. 2 oooo Feb 16th, 2008 at 15:54

  ono je jedno aku informaciu mas. ci ide dole alebo hore. ked ide nieco dole, tzn ze sa predava. ked ide nieco hore, tzn ze sa nakupuje. ak on zainvestoval do inej spolocnosti, konkurencnej, ktoru tato potapala, alebo proste zmenil konverziu. tam je strasne vela moznosti ako to urobil, detaily vsak uvedene neboli

 3. 3 addam Feb 17th, 2008 at 00:08

  Na burze je mozne zarabat aj na potapajucej sa lodi – je tam mozny tzv. kratkodoby predaj, tj. predaj akcii ktore este nevlastnis :)
  viac info na http://en.wikipedia.org/wiki/Short_selling

  ale to by mu vynieslo len asi 18000 dolarov, takze Sasa to umne skombinoval s dalsimi technikami. Tak ci tak oplatilo sa mu to (hlavne nie je obvineny v Usa, tak sa fakt moze volne pohybovat po svete).

 4. 4 oooo Feb 17th, 2008 at 05:09

  yep, ono je tam toho viacej, vzdy je tam viac moznosti

 5. 5 stanop Feb 17th, 2008 at 14:06

  Short selling je moze realizovat aj pomocou kupy opcii na tieto akcie. To sa prave podarilo jemu.

 6. 6 oooo Feb 17th, 2008 at 14:21

  stanop: dik ze si to ozrejmil, snad to niekomu nieco povie.

 7. 7 47andy Mar 8th, 2008 at 00:26

  Na burze mozete predavat akykolvek financny instrument a nemusite ho vlastnit. A je jedno ci su to komodity, meny, akcie, … Proste uzatvarate stavku na to, ze to pojde dole. Ked klesne akcia a ste na strane SHORT (tj “predali” ste akciu niekomu, kto ju chcel kupit), a neskor ju akoby “kupite” od niekoho, kto ju chcel predat, inkasujete kratkodoby profit z tohoto rozdielu cien pred krachom a po krachu.

  Da sa na tom trhnut vela, pretoze na burze existuje pakovy efekt (tj broker vam pozicia peniaze za malu zalohu s tym, ze sa nemozete zadlzit… ked padnete na nulu, zlikviduje vase pozicie). Preto vam staci maly kapital na to, aby ste kupili (predali) akcie s ovela vyssou hodnotou. Potom vam aj maly ucet strasne lieta. Myslim, ze mohol na tom pohybe trhnut aj ovela-ovela viac.

  ale KLOBUK DOLU!!! :) obdivujem ho

Zanechajte odkaz

 • na ďalšie komentáre odkazujte za použitia čísla komentáru v hranatej zátvorke, napríklad [3]
 • vaša IP adresa je logovaná a zneužívaná na výskumné účely
 • môžete mi tykať
 • komentáre sú moderované, kritiku prijímam, snažte sa prosím strániť invektív