Feed subscription » blog | » comments | » google+ | » mobi | » twitter

Poobzerajte sa virtuálne po okolí v Google Panoramio

Poobzerajte sa virtuálne po okolí v Google PanoramioGoogle včera predstavil novú funkciu, ktorá určite nepoteší Microsoft. Do akvizovaného portálu Panoramio, z ktorého sú zobrazované fotografie užívateľov v službách Maps a Earth, pridali možnosť “poobzerať sa po okolí“, ktorá je funkčnou ukážkou výskumu, o ktorom som písal len nedávno.

Look Around ScreenshotPráve spoločnosť Microsoft odkúpila spoločnosť Photosynth, ktorej technológia mala využívať akúsi “zdieľanú sociálnu pamäť”, teda technológia využíva bežne dostupné obrázky nahraté užívateľmi na rôznorodé webové služby, ako napríklad Flickr, v ktorých hľadá podobnosti a buduje z nich potom celé okolie. Táto technológia mala byť akousi odozvou na službu Google Street View, ktorá je absolútne jedinečná a s ktorou je obrovské množstvo starostí a problémov.

Look Around FunkciaAko to už býva dobrým zvykom, Google Microsoft predbehol a podobnú technológiu úspešne aplikoval na službu Panoramio. Túto službu Google odkúpil takto pred rokom za dodnes neznámu sumu. Nová funkcia “Look around” (Poobzeraj sa po okolí) umožní návštevníkovi doslova sa popozerať po okolí stavby, či miesta, ktoré aktuálne otvoril a to tak, že mu služba Panoramio ukáže všetky príbuzné fotografie daného miesta spolu s pohľadom a miestom fotografa. Takto môžete vidieť nielen samotnú stavbu, ale aj jej okolie, dokonca vzdialené aj niekoľko stoviek metrov. Aby bola funkcia prístupná, musí mať dané miesto niekoľko fotografií, na ktorej sa hľadaný objekt nachádza. Príkladom môže byť Notre Dame, či Slovenské národné divadlo v Bratislave.

Táto nová funkcia je ďalším skvelým výtvorom výskumníkov zo spoločnosti Google, ktorí už pred časom na konferencii predstavili nové, lepšie vyhľadávanie na základe rozpoznávania obsahu obrázkov. Aj vďaka tejto novinke by sa časom mohla služba Panoramio ešte viac spopularizovať a časom môže byť úžasným doplnkom pre Street View.

(via)

Zaujal vás článok? Sledujte ma na Twitteri.


3 Responses to “Poobzerajte sa virtuálne po okolí v Google Panoramio”


 1. 1 Bystroushaak Jun 4th, 2008 at 10:58

  Vypadá to zajmavě, ale podle mého je prozatím lepší (přívětivější) služba od Microsoftu.

 2. 2 oooo Jun 4th, 2008 at 11:05

  ta je vsak zatial len “na papiery”, kdezto tato od ggl je proste realn tu. velky rozdiel ;)

 3. 3 musHio Jun 4th, 2008 at 12:18

  Vyzera to tak, ze mali ceskeho copywritera pri tvorbe nazvu pre tuto sluzbu ;)
  Nechcem provokovat, ale par prikladov z obslati CZ Internetio:
  Symbio, Nuvio, Munio, Visio, Illusio, dokonca som posledne nasiel SHOPIO!! O:-)

Zanechajte odkaz

 • na ďalšie komentáre odkazujte za použitia čísla komentáru v hranatej zátvorke, napríklad [3]
 • vaša IP adresa je logovaná a zneužívaná na výskumné účely
 • môžete mi tykať
 • komentáre sú moderované, kritiku prijímam, snažte sa prosím strániť invektív