Feed subscription » blog | » comments | » google+ | » mobi | » twitter

6th European Investor Summit

6th European Investor SummitVčera som sa zúčastnil na šiestom ročníku stretnutí investorov a startupov, ktoré usporiadala spoločnosť Microsoft v Prahe. O akcii som počul po prvý krát, aj keď to už bol šiesty ročník a musím povedať, že som návštevu stovežatej ani chvíľku neľutoval.

Na miesto konania som dorazil medzi prvými (usporiadatelia sa objavovali ešte so zlepenými očami). Nie že by som nemohol spať, ale mimo domova spávam dosť krátko a na izbe sa mi sedieť nechcelo a samozrejme ma lákala bezplatná wifi v hoteli (aký to veľký omyl). To bolo vlastne prvé, na čo som prišiel. V hoteli nie je bezplatná wifi a za celodenný prístup bolo potrebné zaplatiť 25 Eur. Vernostnú kartu som stratil už dávnejšie, takže žiadna zľava nebola.

Po registrácií som sa začal potulovať po prázdnej sále, kde vystavovali rôzne startupy. Ako prví dorazili dvaja mladí študenti zo Švédska, ktorí prezentovali projekt (www.touchtech.se) zameraný na viac-dotykové zariadenia, ako napríklad iPhone, alebo Surface. Počas čakania na ďalších účastníkov konferencie sme prebrali meniacu sa situáciu vo Švédsku (súd so zakladateľmi The Pirate Bay, monitorovanie odchádzajúceho trafficu) a porovnali úroveň školstva.

To sa už vstupná hala začínala zapĺňať účastníkmi a tak sme si šli každý po svojom. Celú konferenciu som mapoval postupne na mojom twitter konte pod tagom #eis.

Zahájenie

Konferenciu zahájil Dan’l Lewin, Corporate Vice-President, Strategic & Emerging Business zo spoločnosti Microsoft na tému Podpory, resp. propagovania spoločnosti v meniacej sa dobe. Samozrejme vo svoje prednáške narážal na krízu, ktorá nás nedávno zastihla a ktorá dosť významne znížila záujem investorov o podporu novovznikajúcich spoločností. Lewin v tejto súvislosti vyhlásil: “Na vytváranie spojenectiev, podpory projektov a investovania do startupov je vždy ta správna doba, aj v dobe, keď zúri finančná kríza”. Najväčšiu podporu nových investícií majú podľa Lewina Izrael a India. Podľa grafov mnohonásobne prebiehali ostatné krajiny, vrátane USA. Slovensko bolo v grafe pravdepodobne najmenšie, menšie ako Bulharsko, alebo Rumunsko (v Európe sa zameral len na krajiny únie vrátanie Švajčiarska a Nórska). Možno nič prekvapivé, no napriek tomu zaujímavé. Z európskych krajín ma najviac startupov Anglicko, napriek nižšej podpore štátu.

V záverečnej časti prezentácie dal Lewin za určitý vzor spoločnost Microsoft, ktorá má po svete 13 výskumno-vývojových stredísk a viac ako stovku vývojových stredísk. Spoločnosť Microsoft v posledných rokov vyvíja čim ďalej tým väčšie úsilie v podpore nových a inovatívnych projektov a to napríklad aj za pomoci projektu BizSpark.

Druhú prednášku začal Jan Muehlfeit, Chairman of Microsoft Europe a napriek tomu, že som ju už raz videl v Bratislave, opäť som si ju s chuťou pozrel. Muehlfeit hneď na začiatku spomenul, že na univerzite študoval “Scientific Communism”, čo rozosmialo celé publikum. Práve táto prednáška bola zábavná, nabitá energiou a plná veľmi trefných postrehov. Muhlfeit mnohokrát spomenul, že úspech, či už krajiny, alebo spoločnosti spočíva v tom, koľko veľkých mozgov dokáže pritiahnuť a samozrejme si ich aj udržať (nie, nie je to prípad Slovenska). Muhlfeit sa v prednáške zameral aj na tzv. rozvojové krajiny, ktoré dnes začínajú preberať úlohu novátorov ako aj spotrebiteľov, ako Čína a India. Škoda, že neexistuje video záznam prednášok, táto by sa vám zaručene páčila.

Prvé kolo StartUpov

Na konferencii boli usporiadané dve kolá StartUpov, ktoré mali 5 minút na to, aby sa odprezentovali v tom najlepšom svetle. Niektoré boli zaujímavé, iné zase nie. Každú prezentáciu však sledovalo niekoľko odborníkov z investičných spoločností, ktorí na konci ohodnotili tie najlepšie prezentácie na základe siedmych kritérií.

Prvý panel

Nasledovala panelová diskusia na tému “European Innovation Ecosystem: Best practices from across Europe; top countries and ecosystem partnerships”, počas ktorej padlo niekoľko veľmi zaujímavých myšlienok, s ktorými som sa viac či menej stotožňoval. Ján Široký zo spoločnosti IDC CEMA hneď na začiatku spomenul veľmi slabú podporu štátov strednej Európy pre nové projekty, veľmi slabú podporu školstva a priveľkú byrokraciu (čo mu musí dať za pravdu každý, kto sa čo i len pokúsil v týchto končinách niečo urobiť). Účastníci panelu sa zhodli na tom, že najväčšie problémy investičných spoločností sú ich nedostatočná spoločná komunikácia a spolupráca, a veľmi striedme publikovanie nadobudnutých znalostí. Je jasné, že žiadny investor sa nechce pripraviť o dobrú šancu investovať, no práve on by mal byť ten, kto vás predstaví možno ďalším investorom aj v prípade, že on sám nemá záujem. Jean-Michel Deligny zo spoločnosti Go4Venture sa priznal, že sú v strednej Európe nový a nejaký čas potrvá, kým sa na trhu rozkukajú. Väčšina panela s ním súhlasila, čo znamená, že najbližších pár rokov sa nemusíme veľmi tešiť na prílev veľkých investícií pre nové projekty. Všetci však opäť pripomenuli, že ak sa nevytvorí dostatočne priaznivé prostredie zo strany vlád jednotlivých štátov, investori budú prichádzať len sporadicky a veľmi pomaly. Samozrejme, pozastavenie rozvoja v tejto oblasti má dnes na svedomí aj finančná kríza, ktorá podľa účastníkov panelovej diskusie znížila počet záujemcov o investovanie a teda znížila aj prostriedky jednotlivých fondov.

Druhé kolo StartUpov

Druhé kolo StartUpov bolo opäť plné rôznych projektov, ktoré sa snažili získať investorov pre svoje myšlienky. V druhom kole predstavil jediný český startup Michal Bláha www.ontheroad.to.

Druhý panel

Druhá panelová diskusia ma zaujímala omnoho viac a vyzeralo, že som nebol sám. Predstavili sa v nej predstavitelia rôznych investičných fondov, ako napríklad Suresh Patel, riaditeľ fondu Verdexus s hodnotou 1 mld. Eur, alebo Jiří Beneš zo spoločnosti 3TS Capital Partners. Diskusiu moderovala energická Jennifer L. Schenker, zakladateľka a šéfredaktorka portálu Informilo. Jej otázky boli absolútne trefné a “tvrdá ruka” neumožňovala účastníkom vybočiť z aktuálnej témy. Túto časť som na twittri pokrýval asi najviac, pretože takmer každá veta, ktorú vypustil ktorýkoľvek účastník panelu bola nabitá informáciami, ktoré sa len ťažko reprodukujú (opäť ma veľmi mrzí, že nie je vyhotovené video). Jiri Benes a Suresh Patel niekoľkokrát spomenuli aj Romana Staněka ako príklad jedného z najúspešnejších zakladateľov startupov v strednej Európe. Na jeho príklade aj vysvetľovali, kedy je spoločnosť pripravená opustiť hranicu štátu, v ktorom projekt vznikol, kedy hranice Európy (kvôli prílevu nových investícií). Jednou zo zaujímavých informácií bolo, že veľká časť niektorých fondov pochádza práve od štátu, ktorý sa takto snaží podporovať novovznikajúce projekty a samozrejme neskôr ťažiť z ich úspechu.

Najzaujímavejšie odpovede padali na otázku: Ako sa majú startupy uchádzať o prostriedky u investorov. Najlepšou z nich bola odpoveď Suresha Patela, ktorý povedal: “Ak robíte dobrý biznis, neposielajte nám vaše biznis plány/nápady. Nás nezaujímajú a skončia v koši. Ak ste dobrí, my si vás nájdeme. Robte len svoju prácu, pracujte tvrdo a snažte sa čo najskôr zaujať pozornosť niektorého z relevantných médií”.

Schenker celkom prekvapila účastníkov panela otázkou: Čo sú tri najhoršie veci, ktoré môže žiadateľ o finančné prostriedky urobiť?

 • Ak len začínate, vyhľadávajte tzv. Seed Capitalists, nikoho iného
 • Nesnažte sa začať úspechom, to sa ešte nikomu nepodarilo. Začnite tvrdou prácou, úspech sa dostaví sám
 • Pri stretnutí sa netvárte ako utrápené smutné šteniatko, ktoré nemá ani na vodu. Hlavu hore!
 • Ako CEO musíte poznať finančný stav spoločnosti. Neprenášajte svoju zodpovednosť na CFO, určite nie, ak ste StartUp
 • Nechoďte na nás emóciami, iba prácou. Nám je jedno, že ste dobrý človek, to nám investície nevráti
 • Neposielajte nám váš biznis plán. Ak chcete komunikovať, pošlite nám PowerPoint prezentáciu hlavnej myšlienky vášho projektu.

Asi takto by sa dali zhrnúť odpovede panelu. Možno sú niektoré trošku tvrdé a človek má po nich chuť prestať, ale v skutočnosti to nie je až také zlé, čo neskôr sami účastníci panelu uznali. Poslednú myšlienku v zozname vyzdvihol Suresh Patel niekoľkokrát ako jednu z najhorších chýb. Mnoho zakladateľov StartUpov má veľké oči a do biznis plánu nezabudnú zahrnúť miliardové výnosy, ktoré sú podľa nich už vlastne isté. “Ak teda viete, že to zarobí miliardy, nás už nepotrebujete,” povedal Patel. “Ak s nami chcete komunikovať, využívajte prostriedky na to určené, ako napríklad PowerPoint. V ňom zachyťte len hlavnú myšlienku, nie každú blbosť, čo váš projekt má a iné nie. Prezentácia nesmie mať viac ako 15 až 20 strán a musí byť zaujímavá od prvého slidu. Nepíšte tam kto ste, čo chcete, koľko máte súrodencov ani nič podobné. Držte sa len hlavnej myšlienky projektu, ktorá nemusí byť jedinečná, ale musí byť jasná a ľahko predstaviteľná. Ak nás zaujme, zvyšok si už vyžiadame sami,” dodal.

Panel sa končil búrlivým potleskom plného publika, pričom sa všetci zleteli ako kobylky okolo účastníkov panelu. Ja som na chodbe odchytil náhliaceho sa Jiřího Beneša, s ktorým som v troch rýchlych vetách predebatoval stav StartuPov na Slovensku a v Českej Republike.

Obed

Na obed som šiel v spoločnosti Suresha Patela, s ktorým sme sa však rozdelili vo veľkej fronte v reštaurácii, kde sa už vyhladovaní účastníci konferencie zbiehali okolo chutných pokrmov. A tak som si sadol ku prvému voľnému stolu, kde som anglicky požiadal dvoch mladých ľudí, či sa smiem pripojiť. Slečna sa usmiala, povedala že smiem a nezabudla v slovenčine dodať, že nemusím s nimi môžem porozprávať aj mojím rodným jazykom. A tak som objavil jediných dvoch slovákov, ktorí sa na konferencii zúčastnili. Česi boli štyria. Dvaja sa zúčastnili panelovej diskusie a dvaja prezentovali svoj StartUp. Každopádne zo slečny sa vykľula zástupkyňa nemeckej investičnej banky a tak bolo o diskusiu postarané. Ako správni slováci sme nezabudli zhodnotiť aktuálnu politickú situáciu u nás a spoločne sme si nad ňou pokrútili hlavami (na verejnosti sa vraj neplače). To sa k nám už ale pridal Suresh Patel a začala sa skutočne zaujímavá diskusia. Pán Patel sa s nami podelil o mnoho zaujímavých informácií zo sveta investícií, ako aj z niekoľkými pikoškami z doby, keď sa rozpadol Sovietsky zväz a on sa rozhodol navštíviť Prahu (19. Novembra), ako mu zmizol kufor pri príchod do hotela, atď. Pre mňa bolo toto stretnutie obohajúcim zážitkom. Pán Patel sa každému po celý čas ospravedlňoval, že nemá so sebou vizitky, no na konci celej konferencie mi jednu venoval.

Ďalšie kolá StartUpov

Nasledovali ďalšie dve kolá StartUpov, kde sa predstavili zvyšné projekty spolu so študentami z niekoľkých vysokých škol západnej Európy, ktorí svoje prezentácie prezentovali konkrétnym potencionálnym investorom (a niektorí mali veru šťastie a zaujali).

Záver

Celá konferencia bola ukončená vyhodnotením najlepších troch startupov, ktoré dostali certifikát, nejakú finančnú hotovosť a darčeky. Za usporiadateľa, spoločnosť Microsoft sa s účastníkmi rozlúčili William Stevens a Jan Muehlfeit, poďakovali za účasť a pozvali všetkých o rok na ďalší ročník konferencie (možno aj v Bratislave).

Týmto sa však pre mňa konferencia neskončila. V hale ma odchytilo niekoľko účastníkov konferencie a začali sme celkom zaujímavú diskusiu ohľadom bezpečnosti a dotkli sme sa aj mnohých iných tém. Nakoniec som k vlaku, ktorý odchádzal o tri hodiny dobiehal na poslednú chvíľu. Mrzí ma, že akcia nebola lepšie spropagovaná a že sa na nej nezúčastnili zástupcovia tlače, resp. portálov, ktorí mohli celú akciu sprostredkovať svojim čitateľom.
Fotky z akcie nemám, usporiadatelia sľúbili, že ich čo najskôr dajú na web, tak potom ich sem doplním aj ja.

Ja sa chcem poďakovať spoločnosti Microsoft a spoločnosti Neopublic Porter Novelli, že som sa mohol zúčastniť tejto skvelej konferencie, vďaka ktorej som nadviazal mnoho verím že do budúcnosti veľmi plodných vzťahov.

Dodatok na záver

Na konferencii som sa dohodol s niekoľkými investormi a odborníkmi, že ich oslovím s otázkami, ktoré by mohli zaujímať lokálnych zakladateľov startupov a všetci súhlasili, že radi na ne odpovedia. Takže v najbližších týždňoch sa vám pokúsim sprostredkovať najdôležitejšie informácie od lídrov v tejto oblasti, ktoré by vám mohli pomôcť pri budovaní vášho projektu. Ak by ste sa chceli opýtať niečo špecifické, smerujte otázky na môj twitter, alebo na email blog@synopsi.com.

Zaujal vás článok? Sledujte ma na Twitteri.


6 Responses to “6th European Investor Summit”


 1. 1 Michal May 15th, 2009 at 09:17

  Skoda ze ses nestavil. Rad bych te poznal….

 2. 2 oooo May 15th, 2009 at 13:11

  #1 Michal: nie je predsa vsetkym dnom koniec, niekedy nabuduce. Ja som tam bol ako male dieta v cukrarni, nevedel som, kam skor skocit a koho skor oslovit. Bol to proste zazitok

 3. 3 math3z May 18th, 2009 at 17:23

  Teda Synopsi.. takýto článok som pravdupovediac ani nečakal, že uvidím pri mojej dnešnej návšteve tvojho blogu. Kľudne môžem povedať, že nepriamo mi dal rozhodne pár vecí do života a ešte som sa zamyslel aj nad určitou tematikou resp. skôr problematikou, ktorá by ma ani vo sne nenapadla. Na druhej strane som rád, že korporácia Microsoft sa dokáže presadzovať aj v úplne inom svetle.

 4. 4 oooo May 18th, 2009 at 20:21

  #3 6 tipů pro startupy: Jak oslovit investory: ja som zmenil nazor na spolocnost Microsoft v den, ked som navstivil ich centralu kvoli blue hat konferencii. od vtedy som ich v niektorych veciach posunul vyssie ako google. o mnozstve projektov a akciach ktore microsoft usporiaduva sa ani nevie, bohuzial.

 5. 5 indiana Jul 7th, 2009 at 11:04

  Z článku sa mi najviac páčila časť “na verejnosti sa vraj neplače”. Ďakujem, že si na konferencii bol a podal správu. Myslím, že niesom jediný čo o takom niečom dobrom počuje prvýkrát. Stručné body ako chodiť za investormi sú veľmi dobré, aj keď výrok Suresha Patela je dosť “krepííí” sa mi zdá. On vlastne povedal, že ak niečo chcem dosiahnuť tak to príde samo, že ? : ) A to tak určite nie je …

 1. 1 6 tipů pro startupy: Jak oslovit investory Pingback on May 15th, 2009 at 18:08

Zanechajte odkaz

 • na ďalšie komentáre odkazujte za použitia čísla komentáru v hranatej zátvorke, napríklad [3]
 • vaša IP adresa je logovaná a zneužívaná na výskumné účely
 • môžete mi tykať
 • komentáre sú moderované, kritiku prijímam, snažte sa prosím strániť invektív