Feed subscription » blog | » comments | » google+ | » mobi | » twitter

Konferencia

KonferenciaPrešli približne dva roky od prvého Barcampu, ktorý určitým spôsobom spojil časť slovenskej IT scény. Od vtedy sa ich konalo ešte niekoľko, parkrát som i ja pozval ľudí na neformálne stretnutie pod hlavičkou Synopsi, prvý slovenský Tedx bol podľa mnohých fantastický, no a nedávno sa konal Startupcamp, kde sa stretlo celkom pekné množstvo zaujímavých ľudí.

Toto je len približný súčet akcií, ktoré sa u nás za posledné roky diali s väčším dopadom na komunitu. Keď sa však pozriem do zahraničia, je to stále žalostne málo. Stačí nahliadnuť len k našim najbližším susedom do Čiech, kde sa neustále konajú nejaké stretnutia, či už formálne, alebo nie. Raz ročne sa pod taktovkou Vaška Stoupu (a jeho tímu) koná veľká konferencia WebExpo, ktorá priťahuje nemálo zaujímavých ľudí. Je zbytočné spomínať Maďarsko, Rakúsko, či Poľsko, kde sa stretávajú ročne tisíce ľudí na rôznych konferenciách, venujúcim sa prakticky celej škále IT odborov.

Nechcem sa však zaoberať tým, prečo sa toho u nás nekoná viac. Už som to riešil s mnohými a vždy to skončí ako obohraná platňa. Namiesto toho, aby som hľadal vinu v iných, skúsim s tým niečo urobiť. Rozhodol som sa (už asi pred dvomi rokmi), že spravím vlastnú konferenciu. Konferenciu podľa mojich predstáv (a predstáv môjho okolia), kde by sa mohla stretnúť slovenská komunita spolu s tými zahraničnými. Verím, že kritické je práve to prvé stretnutie, kde sa môžu rôzni ľudia stretnúť, porozprávať a nazbierať nové kontakty. Ďalej si už sami rozhodnú, čo ďalej.

Základné informácie

Keďže plán celej konferencie sa ešte len formuje v mojej hlave, bolo toho rozhodnutého málo. Napríklad, doteraz som sa nerozhodol ani pre meno konferencie. Padli nejaké návrhy, no vždy to končí tým, aby nebol názov príliš nerd-geek, aby boli voľné aj medzinárodné generické domény (hlavne .com) a aby aspoň zďaleka bol názov unikátny a nespojiteľný s niečim iným.

Lokácia

Favoritov na miesto konania mám niekoľko, ešte bude potrebné podohadovať detaily, ale nateraz by som bol rád, keby sa prvý ročník konal v Bratislave, hlavne kvôli Viedenskému letisku, ktoré bude kľúčové kvôli zahraničným rečníkom.

Dátum konania

Presný dátum konania konferencie nemám, ale najviac sa mi pozdáva mesiac február, prípadne začiatok marca 2011.

Dĺžka konferencie

Dĺžka konferencie je približne dva až tri dni so začiatkom v piatok, teda buď piatok – sobota, alebo piatok – sobota – nedeľa, pričom tretí deň by boli workshopy, alebo stretnutia s vybranými hosťami.

Program

Program konferencie som zatiaľ rozdelil do štyroch blokov, ktoré by mali bežať súbežne každý deň.

 • Programovanie, Bezpečnosť, Siete, atď.
 • Dizajn, UX, atď.
 • Biznis, Marketing, Sociálne médiá, Online PR, atď.
 • Startupy

Najväčšiu váhu však prikladám na časť startupy, ktoré by sa mali prezentovať, hodnotiť a odmeňovať, ale o tom až o chvíľku. Jednotlivé bloky predstavujú (aspoň podľa môjho názoru) určité celky samotného IT, teda vynímajúc startupy. Je mi jasné, že odbornosť pri takomto zložení bude musieť byť len na nie veľmi pokročilej úrovni. Ja tu však vidím len dve možnosti. Buď sa zastúpia všetky okruhy a prednášky budú viac pre bežnú verejnosť, alebo sa vyberú len niektoré a urobí sa konferencia pre špecifickejšie zameraných ľudí. Momentálne som za tú prvú variantu, ale nechám si v tomto poradiť. Samotné prednášky by som aj vďaka skladbe ľudí, ktorých plánujem pozvať, prirovnal skôr ku Barcampovému typu (teda tomu zahraničnému, kde sa menej prednáša a viac diskutuje). Chcel by som, aby prednášajúci nechali v sále kus seba, svojej múdrosti a skúsenosti, a nie dopredu naučený text, ktorý by bol určite zaujímavý, no nie tým pravým orechovým.

Prednášaúci

A tým sa dostávam k samotným prednášajúcim. Nechcem dopredu nikoho sľubovať, pretože som ich nepozýval oficiálne. Zatiaľ existujú dobré náznaky, že by sa mohli dostaviť zaujímaví ľudia. Môj pôvodný plán bol, postaviť celú konferenciu len z lokálnych (CZ-SK) ľudí. Verím, že je tu mnoho zaujímavých ľudí, o ktorých sa veľa nevie, ale stoja za spoznanie. Počas niekoľkých rokov som spoznal mnoho zaujímavých ľudí v zahraničí, ktorí majú výborné kontakty v zahraničí na rôznych investorov, zakladateľov veľkých spoločností, atď. Chcel by som skúsiť využiť tento kanál a neskôr sa uvidí, nakoľko budem úspešný.

Medzi pozvanými budú určite ľudia zo spoločností ako Facebook, Google a Microsoft. Hlavne teda ich slovenskí zamestnanci pracujúci za potokom (mlákou). Chcem pozvať aj náborárov z týchto spoločností aby mohli v panelovej diskusii porozprávať, aké rôzne požiadavky kladú na prípadných zamestnancov, čo to znamená pracovať pre ich spoločnosť, atď.

Startupy

A teraz k startupom. Ako hlavné by som chcel povedať, že označenie startup nie je žiadne magické slovo. Dnes sa ním označujú novo vzniknuté spoločnosti, nič viac, nič menej. Majte to prosím na pamäti vždy, keď toto slovo vyslovíte a budete sa do pŕs biť, že tu žiadne startupy nie sú, neboli a nikdy nebudú.

V mojom okolí u niektorých ľudí prevláda presne tento názor a ja by som nielen im rád dokázal opak. Mám v pláne pozvať zahraničných investorov (nie, nebudú to investori zo Švajčiarska), možno sa aj tí lokálni nechajú inšpirovať. Už som oslovil niekoľkých a zatiaľ to vyzerá sľubne. I keď tu by som tiež nerád predbiehal, zatiaľ viem aspoň nateraz prisľúbiť, že sa zúčastní aj Suresh Patel z investičnej spoločnosti verdexus. Ak pôjde všetko dobre, mohli by sa títo investori podieľať na hodnotení a prípadných odporúčaniach pre zúčastnené startupy.

Predstava programu venovanému startupom je niekoľko za sebou idúcich diskusných panelov, kde by sa rôzni ľudia vystriedali pri odpovedaní na rôzne otázky skôr samotného publika a moderátora. Silne pochybujem, že by mal niekto záujem počúvať, aké skvelé investície ktorý investor kedy urobil.

Gro celej konferencie je však venovaný práve lokálnym startupom, ktoré sa snáď počas niekoľkých mesiacov prihlásia a ktorým by som ja a niekoľko ďalších ľudí pomohli s prípravou na prezentáciu (ktorá bude musieť byť v angličtine). Nie je však dôvod sa nechať odradiť. Ešte dodám, že budem rád, ak sa nezúčastnia len technologické startupy, ale aj tie, ktoré sa zaoberajú medicínou a energetikou. Podrobnosti sa však upresnia až neskôr.

Súťaž pre grafikov

V rámci konferencie by sme radi (áno, množné číslo, podrobnosti však až neskôr) zorganizovali aj veľkú súťaž pre grafikov (zo Slovenska, Českej Republiky, strednej Európy). Koncept máme dotiahnutý relatívne ďaleko, stačí len upresniť niekoľko drobností a čoskoro môžeme spustiť samotnú súťaž. Súťažiť sa nebude o peniaze ale o hodnotné ceny. Tie síce nie sú ešte oficiálne potvrdené, ale tie pravdepodobne nebudú veľký problém.

Uvažovali sme aj nad inou súťažou, ale momentálne si netrúfame vytvárať tím ľudí, ktorý by vedel spolupracovať na jednotnom koncepte potrebnom pre samotnú súťaž.

Účastníci

Momentálne nemám ucelenú predstavu o tom, koľko by mala byť cena za vstup ani aké kapacity by sa nám mohlo podariť naplniť. Z odozvy z môjho okolia viem, že ak sa mi podarí pritiahnuť čo i len časť ľudí, ktorí nateraz súhlasili, bude záujem veľký. Preto túto časť chcem nechať otvorenú a riešiť ju až také dva mesiace pred začatím konferencie, i keď sa vtedy už mnohí budú pripravovať na sviatky, alebo budú odfukovať po mnohých návštevách chladiacej skrine v kuchyni.

Nateraz počítam s tým, že študenti a dôchodcovia, deti do troch šesť rokov a domáci maznáčikovia dostanú zľavu (vybrané skupiny až 100%).

Sponzori

Neodmysliteľnou súčasťou konferencie sú aj sponzori. Nebudeme brať hocikoho, ale sme plne otvorení rôznym formám sponzorovania. Sponzorov plánujem oslovovať až v dobe, kedy budú známi prví rečníci, resp. v dobe, kedy sa bude aspoň trošku rysovať program. Už teraz existujú nezáväzné prísľuby, ale dopredu chcem oboznámiť prípadných záujemcov, že konferenciu po nich menovať nebudem ani za cenu toho, že zaplatia všetky náklady (aj také ponuky tu už boli).

Médiá

Pevne verím, že sa nám podarí zlákať väčšinu lokálnych médií, aby sa nielen zúčastnili a niečo na záver napísali, ale aj dopredu informovali o tejto akcii a pomohli ju tak spropagovať v očiach verejnosti.

Čo ďalej?

Čaká ma ešte veľmi dlhá cesta k cieľu, ale odhodlanie je vraj dobrý motivátor, tak uvidíme. Momentálne je pre mňa kľúčové nájsť meno pre konferenciu a začať pomaly budovať organizačný tím ľudí, ktorí sa budú podieľať na realizácii samotnej konferencie. I tu už mám niekoľko ponúk a určite ich využijem. Každému prípadnému záujemcovi však chcem povedať, že netreba očakávať akúkoľvek plácu za túto pomoc. Celý koncept konferencie je nastavený ako neziskový, teda tak, aby som na konci nemusel ešte doplatiť účet. Ak niečo zostane, radšej spravíme párty, alebo grilovanie na snehu, alebo čokoľvek.

To je nateraz všetko, ak budete mať akékoľvek pripomienky, či nápady, môžete ich zanechať v komentároch alebo v maily na kefir@synopsi.com

PS: Viem, že ste čakali skôr konferenciu o bezpečnosti. Aj na tú myslím a mám pripravených pár návrhov, ale najskôr by som rád rozhýbal komunitu všeobecne a až potom sa sústreďoval na jej časti.

Zaujal vás článok? Sledujte ma na Twitteri.


16 Responses to “Konferencia”


 1. 1 Bimbo Aug 29th, 2010 at 08:16

  Dobry napad, drzim palce! Kedysi som mal tu moznost sa zucastnit na Demobite a dodnes neviem zabudunut na tu carovnu atmosferu …

 2. 2 Tomáš Gluchman Aug 29th, 2010 at 09:05

  K názvu: sprvu mi napadlo “SynopsiCamp” (na doméne camp.synopsi.com), ale to znie asi veľmi geekovsky, rovnako “SynopsiExpo” (to je ale ťažšie vysloviť), no a doména na filozofickej rovine “Synopsium.com” je už zadaná, zato jej .info, .net, či .org sú voľné.

 3. 3 Rastislav Turek Aug 29th, 2010 at 11:53

  @Tomáš Gluchman: zabudol som povedat, ze to vobec nechcem viazat na synopsi :)

 4. 4 Pete Aug 29th, 2010 at 12:52

  add nazov: konferencia nie je specificka obsahom (davas tam 4 okruhy a pokryvas siroke spektrum aj mimo it), nechces ju spajat so synopsi labelom, tak potom cim je charaktristicka? Naviazat ju na Slovensko ( SKCON ), strednu Europu ( M.E.CON ) ? Na datum ( Janurary IT Con ) ? Uplne od veci nazov ( aka abstraktny ) je podla mna zla volba pre takyto event

  add datum: preco tam tlacis vikend? zda sa mi, ze to je smerovane ako pro konfera, takze do toho netahaj vikend. zvlast ak tam mas zahranicnych ucastnikov, nech cez tyzden pokonferencuju, cez vikend pocestuju a navstivia okolie.

  add tracks: robit styri tracks je pre zaciatok dost odvaha. robil som shakovanie programu dvojdnovej konferencie s 2 threadmi a nebolo to easy. a ked som si napriklad vyberal na jednosmerne zameranych konferenciach ( blackhat, itu ) z 2 trackov, nebolo to vzdy easy. ked boli tracky rozdielne ( teched ) zvacsa sa dalo. ked bolo trackov vela ( oscon ) tak to bolo obtiazne… to by sa jeden rad rozstvrtil.

  add track #2: nerob to tak sirkospektralne. radsej dve konfery a vybrat veci pre zaciatok, ale kvantita vs. kvalita co sa tyka sirky obsahu trackov podla mna nepusti. potrebujeme viac odbornych eventov a nie povrchne vseobecne konfery pre zaciatocnikov a ani seminare pre top manazment velkych slovenskych firiem, kde sa chodi v kravate a tesi sa na obed…

  add miesto: BA. Pripadne niekde smerom po dialnici, kde sa da lahko dostat a je tam nieco zaujimave (historicky, turisticky). Najlepsie je mat event v lepsom hoteli a nedaleko (pesi dojditelne) lacnejsiu alternativu.

 5. 5 Rastislav Turek Aug 29th, 2010 at 13:59

  @Pete:

  nazov: navrhov som dostal desiatky, zatial som ho este nevybral. pevne verim, ze na nom az tak nezalezi. aj ked nebude dobry, spravi si svoje meno a casom to uz bude jedno

  datum: na vikend tlacim kvoli ucastnikom, nie kvoli recnikom. ti samozrejme nemaju najmensi problem prist cez vikend. pre zahranicnych recnikov pripravujem celotyzdennu aktivitu, spoznavanie roznych spolocnosti, atd.

  tracks: ano, ja viem ze je toho moc. preto ocakavam pomoc od okolia, uz sa nemalo ludi prihlasilo a verim, ze sa dost este len prihlasi. mozes sa pridat aj ty, ja budem len rad.
  ako som pisal, rozumiem, ze ked to bude takto siroko zamerane, bude odbornost musiet ist nizsie. nesuhlasim s tebou, ze potrebujeme viac odbornych eventov a nie povrchne konfery, pretoze ani len tie tu nie su (ak nepocitame konferencie, kde vstup stoji 150€+ a chodia tam len marketeri). ja chcem prvy krat dosiahnut stretnutie co najsirsieho spektra ludi. priznajme si to. malokto chodi na konferencie kvoli prednaskam, skor sa chodi kvoli networkingu. chcem dosiahnut stretnutie minimalne SK-CZ komunity, neskor sa zameriam na casti.

  miesto: na 95% to musi byt tento rok BA. mam pozvanych dvoch hosti, ktori nateraz prislubili ucast a chcu pouzit vlastne lietadlo a mam celkom problemy im poriesit pristanie v BA, nieto este v Kosiciach. nechcem ich tahat cez pol Slovenska ked tu nikdy neboli. ako hovorim, mam nejakych favoritov vytipovanych, ale tieto veci sa upresnia az neskor.

 6. 6 BBaron Aug 30th, 2010 at 09:29

  Da sa uz teraz nejakym sposobom aspon nezavazne prihlasit? Bojim sa totiz, ze az to bude aktualne, tak budem niekde na sviatkoch bez PC a nakoniec sa na konferenciu nedostanem :-)
  som ochotny si dokonca aj zaplatit :D i ked nieje znama vyska vstupneho …

 7. 7 dude Sep 1st, 2010 at 18:51

  kam zmyzli komenty???

 8. 8 Rastislav Turek Sep 1st, 2010 at 19:04

  @dude: nechtiac som ich zlinkovanie odstranil. skusim to opravit, ale ruku do ohna by som za to, ze sa mi to podari, nedal

 9. 9 dude Sep 2nd, 2010 at 01:21

  @Rastislav Turek: V pohode ;) Drzim palce a budem sledovat co je nove. Obsah znie zaujimavo, na vysokej urovni a hlavne bez umeleho PR, stylu azetu (oni sa uz snad aj tak na ziadnej konfe nezucastnia, vdaka igigimu, a nebudu sa uz pytat kto cita n.cas :-D)

 10. 10 Ivana Sep 3rd, 2010 at 12:36

  vyborny napad, drzim palce.
  trochu sa obavam, ze pri takom sirokom zabere bude zlozite absolovat vsetko zaujimave (a nerozstvrtit sa, ako uz tu niekto spominal.)

  vikend a Bratislava vyhovuje.:)

 11. 11 cruster Sep 6th, 2010 at 11:18

  Ospravedlnujem sa, ak sa to niekoho dotkne, ale neodpustim si. Pozor na jazyk konferencie. Uz teraz sa to tu hemzi “trackmi”, “shakovanim obsahu s threadmi ked to nie je easy” a podobnymi chutovkami.
  http://www.ambience.sk/old/trend-marketing-paskvil

  Konferencia je dobry napad. Je pravda, ze sa toho u nas kona zalostne malo. Tesim sa na vysledok tejto snahy.

 12. 12 Rastislav Turek Sep 6th, 2010 at 11:32

  @cruster: dakujem za pripomienku. suhlasim, budeme si davat na toto pozor. kazdoopadne, cast hosti bude eng hovoriacich a tak tam bude treba aj inu formu jazyka, ale ziadny paskvyl by som tam nechcel (kombinacia sk – neg, atd.)

 13. 13 Jozef Sep 13th, 2010 at 18:59

  Držím palce nech to dobre dopadne, ale neubraňujem sa uštipačnej poznámke, že je to typicky slovenské riešenie => neexistuje dobrá konferencia? tak si spravím vlastnú! ;-)

 14. 14 Lubo Sep 20th, 2010 at 09:40

  Rasto, mam zaujem sa zucastnit konferencie. Vyzera to, ze to bude zaujimave.
  V pripade potreby, mozem ti nejako pomoct (napr. videozaznam z konferencie etc.).
  Zarad ma do nejakej datbazy, ked budes zasielat info. Nechodim sem kazdy den.
  Nechcem to prepast. Dik vopred. Lubo

 15. 15 Vlado Oct 3rd, 2010 at 11:11

  Pridávam sa k názoru, že kvalita by mala mať navrch. Veľmi dobrá téma startup, lebo sa o nej v našich geografických šírkach vôbec nehovorí, pričom je určite treba vytvoriť priestor pre stranu investorov. Dnes prakticky neexistuje (v SK) priestor, kde sa môže stretnúť investor so svojou potenciálnou investíciou – startupom. Zároveň len málo geekov má predstavu o procese od idei k finančnému úspechu z pohľadu peňazí a nie technológie.

  Miesto:
  Pristáť sa určite dá v PN alebo TN. Tam je aj dosť hotelov. Netuším o aký predpokladáš počet účastníkov ale aj v blízkosti týchto letísk je hotelov a hotelov o zaujímavom prostredí ani nehovorím. Ak BA, tak cez víkend je nulový problém s ubytovaním a takisto ceny ubytovania v cityhoteloch počas víkendov sú výrazne nižšie ako v týždni. Z tohoto pohľadu aj frebruár, či marec je ok, lebo je to v turizme mimosezóna.

  Naozaj by bolo užitočné, keby to nebola iba geekovská stanovčka, ale skutočne konferencia z ktorej sa dá odniesť aj viac ako vizitky.

 16. 16 Andrej Mikula Nov 13th, 2010 at 04:29

  Teším sa na konferenciu! V Londýne som pred dvoma rokmi zažil FOWA (Future of Web Apps) a doteraz som na žiadnu prednášku nezabudol. A vôbec nejde o mená hostí – bol tam aj Zuckerberg, ale ten ma napríklad vôbec nebavil. Najlepší bol jednoznačne Jason Calcanis a jeho “Work/Life Balance VS Blood, Sweat and Tears” (prednaska prave o praci v starupoch).

  Inak co sa tyka nazvu a .com domen. Kludne by sa dalo pouzit aj .co

  Google uz nejaky cas berie .co ako global domain a navyse to je aj cool :)

  Mne by sa pacil nazov “Synopsified” – lenze to by bol priamy utok na FOWA a Carsonified.

Zanechajte odkaz

 • na ďalšie komentáre odkazujte za použitia čísla komentáru v hranatej zátvorke, napríklad [3]
 • vaša IP adresa je logovaná a zneužívaná na výskumné účely
 • môžete mi tykať
 • komentáre sú moderované, kritiku prijímam, snažte sa prosím strániť invektív